Skip to content

 O MNIE 

Kim jestem?

mgr Dorota Barańska

Ukończyłam 4-letnią szkołę psychoterapii w nurcie Analizy Bioenergetycznej Aleksandra Lowena – szkolenie podyplomowe prowadzone we współpracy Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej w Nowym Jorku, NIBA w Niemczech i Fundację Dr Aleksandra Lowena w USA wg programu akredytowanego przez II BA w Szwajcarii oraz jestem w procesie certyfikacji CBT. Jestem również członkinią Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej i International Institute for Bioenergetic Analysis, a także pedagogiem – terapeutą, absolwentką II edycji Instytutu Świadomego Rodzicielstwa i Edukacji Family Power oraz instruktorką jogi, absolwentką studiów podyplomowych AWF im. J. Piłsudskiego w Warszawie.

Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywałam w różnych placówkach (przedszkolach, szkołach, Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych, etc.), na warsztatach, szkoleniach, kursach i konferencjach. Jestem w nieustającym procesie nauki. Zaciekawiona światem i ludźmi podróżuję i poszerzam swoje horyzonty. Jestem wdzięczna za każde doświadczenie i płynącą z niego mądrość, która jest moim największym skarbem i zasobem w życiu i w pracy z innymi. Obecnie moje życie jest świadomą podróżą w głąb siebie pełną wyzwań i fascynacji. Ruch i ciało są mi bardzo bliskie, stąd bioenergetyka, praktyka jogi, taniec, biodanza i wiele innych. Ogromną przyjemność sprawia mi też malowanie obrazów. Uwielbiam przebywać na łonie natury i czerpać z bogactwa jej darów. Kocham ciszę.

Dorota-Baranska-psychoterapeuta
Dorota-Baranska-psychoterapeuta

Jak pracuję?

Na sesjach indywidualnych, na warsztatach i konsultacjach.

W psychoterapii najważniejsza jest dobra relacja z terapeutą, gdyż ona jest podstawą skutecznej terapii. Zachęcam Klienta do trzech spotkań, by mógł sprawdzić i poczuć, jak mu jest w relacji ze mną. Następnie Klient podejmuje decyzję o dalszej współpracy terapeutycznej.

Towarzyszę każdemu człowiekowi w swego rodzaju wyprawie w głąb siebie, odkrywaniu siebie, budowaniu relacji ze swoim ciałem i doświadczaniu siebie na poziomie ciała, emocji i myśli w bezpiecznym i wspierającym miejscu. Otworzenie się z miłością i szacunkiem do ciała, wsłuchanie się w jego głos, zrozumienie jego języka pozwala uzdrowić ból emocjonalny i fizyczny oraz podnieść jakość życia i uczynić je pogodniejszym. Umożliwia to również ugruntowanie w rzeczywistości swojego istnienia.

Prowadzę sesje terapeutyczne w oparciu o metodę Analizy Bioenergetycznej A. Lowena.
„FUNDAMENTALNĄ TEZĄ BIOENERGETYKI JEST TO, ŻE CIAŁO I UMYSŁ SĄ FUNKCJONALNIE IDENTYCZNE. TO, CO DZIEJE SIĘ W UMYŚLE ODZWIERCIEDLA ZMIANY ZACHODZĄCE W CIELE I ODWROTNIE”. Alexander Lowen 

Ćwiczenia bioenergetyczne są dobierane do każdego indywidualnie. Pomagają one zwiększyć świadomość ciała, uwolnić ciało od gromadzonych w nim przez lata wypartych lub zablokowanych emocji w formie chronicznych napięć i blokad, które przejawiają się w postaci psychosomatycznej np. bóle głowy, pleców, nadciśnienie, etc. Poprzez ruch docieramy do źródła tych dolegliwości i uwalniamy umysł od problemów.

W pracy terapeutycznej wykorzystuję narzędzia i metody, które będą najskuteczniejsze w osiągnięciu celów Klienta i zgodne z jego potrzebami.

Każdy człowiek jest niezwykłą tajemnicą i towarzyszenie w tej podróży poznawania siebie jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wartością.

Swoją pracę poddaję stałej superwizji w International Institute for Bioenergetic Analysis.

Lowen

ANALIZA BIOENERGETYCZNA

Analiza bioenergetyczna, której twórcą był światowej sławy psychiatra i psychoterapeuta Aleskander Lowen opiera się na założeniu, że umysł i ciało stanowią jedność.  Tak jak przez umysł możemy wpłynąć na ciało, tak i przez ciało, czując i będąc w kontakcie z naszymi impulsami możemy wpłynąć na umysł. 

” Bioenergetyka jest naturalną, intuicyjną i skoncentrowaną na pracy z ciałem formą terapii. Ciało nie kłamie. Jest zwierciadłem duszy i pokazuje swoją prawdziwą historię. Trwała, głęboka i autentyczna przemiana możliwa jest tylko wtedy, gdy równolegle dotykamy strefy ciała oraz umysłu.” – A. Lowen –

Proces terapeutyczny obejmuje analizę intelektualną jak i pracę z ciałem.

Ta forma terapii służy

 •  nawiązaniu kontaktu ze swoim ciałem i emocjami
 • zaakceptowaniu / rozumieniu siebie
 • poprawie funkcjonowania w różnych obszarach w relacji ze sobą, światem i ludźmi
 • zrozumieniu wpływu swojej przeszłości na teraźniejszość
 • poprawie jakości relacji
 • skuteczniejszej komunikacji
 • wzmocnieniu asertywności
 • podniesieniu samooceny
 • opanowaniu stresu/ lęków/ trudnych emocji
 • podniesieniu energii życiowej (pozbyciu się blokad i napięć fizycznych)
 • poprawie elastyczności ciała
 • rozwojowi uważności na oddech, myśli, emocje, ciało 

Przeciwskazania:

 • ciąża
 • połóg
 • przewlekłe choroby
 •  wypadki/ urazy
 • przebyte w ostatnim roku operacje
 • w trakcie leczenia psychiatrycznego lekami psychotropowymi 

Więcej o metodzie: www.analizabioenergetyczna.org